12brown Protein Powder Produces A Dietary Supplement The Standard Cost Of Producing 1717209

12Brown Protein Powder produces a dietary supplement. The standard cost of producing one unit is: Material (1.30 pounds × $2.30)$2.99 Labor (1.20 hours × $10.00)12.00 Overhead? Standard variable overhead is $8.00 per unit, and fixed annual overhead is $100,800. At the start of 2014, expected production was 25,200 units. During 2014, 30,000 units were produced. The following information, related to actual costs incurred in 2014, is available: 1.Purchased 40,000 pounds of material for $84,400. 2.Used 39,010 pounds of material. 3.Worked 32,455 labor hours costing $371,700. 4.Actual overhead incurred was $325,600. Compute the standard overhead rate per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 15.25.)

Connect with a professional writer in 5 simple steps

Please provide as many details about your writing struggle as possible

Academic level of your paper

Type of Paper

When is it due?

How many pages is this assigment?