Question 251164

a company consumes 12000 units of a raw material. the company has a production capacity of 60 units/day, the cost of each unit produced by the company is $8. the setup and tooling up cost is $96 per set up. the capacity charges are 15% of cost per uit. Determine how frequently the production runs be made